SKÅP, art déco, 1900-talets första hälft.
Fanerat med jakaranda och rot. Intarsiadekor av figurscener. Dörrpar med bakomliggande lådor och hyllplan. Kopplad benställning. Bredd 89. Djup 43. Höjd 119 cm. Nyckel finns.
Ett lås defekt. Repor och märken.