OTTO STRANDMAN, vinkorkar, 3 st, silver, ca 1910.
Noak, kontrollstämplad 1905.
Vinpressarna, kontrollstämplad 1914.
Pan, otydligt kontrollstämplad.
Höjd 5,5-8,5 cm.
Lätt ytslitage.
På Baltiska Utställningen, 1914 i Malmö visades i Sal 24 ett silverobjekt (katalognummer 1986), utfört av Otto Strandman, med titeln "Pan".
Två fotografier medföljer.