BYRÅ, rokoko, 1700-tal.

BYRÅ, rokoko, 1700-tal.

Fanerad i valnöt. Mässingsbeslag. Träskiva med bemålad stenimitation. Tre lådor samt utdragbar skrivskiva. Längd 109 cm, bredd 53 cm, höjd 77 cm. Nyckel finns.

Slitage. Omfattande skador. Renoverad, kompletterad samt lagad. Skiva med senare bemålning. Avkortade ben.

Provenance

Senare brickmärkt "Kungliga Dramatiska Teatern Stockholm".

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed