BYRÅ, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Fanerad i mahogny. Rak form, skiva inramad av snedställd list. Utdragslådor samt beslag i mässing. Längd ca 84, djup ca 47, höjd ca 87 cm.
Slitage, repor och märken/nagg. Mindre fanérskador. Mindre delar saknas. Mindre renoverad och kompletterad. Nyckel saknas.