Verket även märkt Halda fickursfabrik. Boetten årtalsstämplad 1906. Urtavlan med arabiska siffror. Sekundvisare. Verket även märkt Halda fickursfabrik. Diam 5 cm.
Slitage, repor, ej funktionstestad.