Verket även märkt Halda fickursfabrik. Boetten årtalsstämplad 1897. Urtavlan med arabiska siffror, sekundvisare. Bakre boett med monogram. Diam 5 cm. Originaletui medföljer.
Slitage, ej funktionstestat.