Lös konturerad stenskiva. Intarsiadekor. Beslag i metall. Dekor av bla putto, girlanger och löpande hund. Längd 96,5, bredd 51, höjd 80 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, lagning samt mindre fläckar.