Valnöt. 6 lådor. Lådor och skiva fanerad med valnötsrot. Skurna beslag. Bredd 75. Djup 52. Höjd 129 cm. Nyckel finns.
Lås defekt o översta lådan. Delar av beslag saknas. Repor och märken. En listbit på fot saknas.