Folk art
514797

ÄNGLASKÅP, allmoge, Skåne, monogramsignerad och daterad 1832.

Uppsvängt krön med infälld ängel i relief. Skuren dekor av bl. a. blommor. Dörr med bakomliggande hyllplan. Låda ovantill. Bredd 61, djup 26,5, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Slitage. Maskstunget. Renoverad. Kompletterad. Nytt bakstycke. Övermålad. Kärv låda. Träbortfall.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.