TAKARMATUR, Hans Bergström, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1940-tal.

Stomme i mässing med 12 ljusarmar. Original tygskärmar medföljer. Diameter 66, höjd ca 92 cm.

Bruksslitage, fläckar, ställvis anlupen metall, ej funktionstestad. Skärmar med fläckar.

Literature

Johan Jansson, Staffan Bengtsson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - Historien om ateljé Lyktan", Arvinius Förlag, Stockholm 2009, liknande modell med ytterligare skärm nedtill avbildad sid 236.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.