Folk art
519323

SAMEKNIV, signerad Johannes Lauri, Rovaniemi.

Balja av läder och ben, inristad dekor med samiskt motiv på balja och skaft. Tot längd med balja 19 cm.
Två skinnpungar med dekor. En bär årtal 1901. Ej av Johannes Lauri.

Bruksslitage. Märken och repor.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.