SKED, silver och sköldpadd med inläggningar av rosenstenar, rubiner, turkoser, otydligt stämplad, troligen Mellanöstern.

Skedblad av sköldpadd, skaft av silver med förgyllning samt rikt besatt med rosenslipade diamanter, rubiner, turkoser. Längd 25,2 cm. Vikt ca 58 gram.

Slitage, nagg, repor, skedbladet med spricka, anlöpningar.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed