Mahogny. Uppsats med fyra lådor samt balustrad. En låda i sarg. Svarvade ben. Bredd 121. Djup 52. Höjd 91 cm.
Slitage. Repor och märken. Instabilt. Sprickor. Fläckar. Skinn till skrivskiva saknas. Fanerskador.