Ernest Borel Automatic, Space Gem, stål, guldfärgad urtavla, stavindex, datumvisning, senare armband av brunt skinn. Diameter ca 34 mm. Svalan Sportsman, guld på stål, 1900-talets mitt, ljus urtavla. Diameter ca 33 mm.
Ej funktionstestade. Svalan med något fläckad urtavla. Visst slitage.