VASER, 3 st, starkeldsgods, Anders o Bess Wissler, ateljé Solklinten Mariefred.
Glaserade i brunt och svart. Daterade 1924 samt 1936. Höjd 4,5-11 cm.
Smärre tillverkningsdefekter och enstaka kantnagg.