JARDINIERE, flintgods, Gustavsberg, 1897.
Vit med förgyllda detaljer. Oval form. Dekor av bland annat festonger. Längd 34cm. Höjd 9cm.
Bruksslitage. Krackelerad glasyr. Fötter med nagg.