Mahognyfanér. Profilerade, nedåt avsmalnade ben. Tapetserad med floramotiv. Ett par skåpsdörrar med bakomliggande hyll-respektive lådinredning. Längd 110, bredd 41, höjd 132 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fläckar. Repor.