Rak form, tre lådor, Raka beslag i mässing. Avfasade hörn. Antikgrå färg. Ovanskiva med borttagbar plastfilm. Längd 100, bredd 49 cm, höjd 87 cm. Nyckel finns.
Slitage, stötskador. Senare bemålad, troligen omkring 1900-talets mitt. Film på ovansida senare.