BYRÅ, Karl-Johan, 1800-talets första hälft.
Fanerad med mahogny. 4 lådor. Nyckelbrickor i ben. Bredd 91, djup 49,5, höjd 89cm.
Bruksslitage. Fanerskador, bortfall. Lagningar. Två lådor möjligen låsta, kärvar, går ej upp. Märken och repor. Nyckel saknas.