VITRINSKÅP, Holland, 1700-/1800-tal.

Ek. Uppsvängt krön med skuren dekor. Överdel med två glasade dörrar med bakomliggande hyllplan. Underdel med tre lådor. Beslag av mässing. Fotavslutningar med skuren dekor. Bredd 193. Djup 45. Höjd 235 cm. Nyckel finns.

Senare bakstycke på överdel och hyllplan. Torrsprickor. Repor och märken. Senare glas i dörrar, ett glas saknas. Förstärkningar i dörrar. Lås saknas i lådor. Möjligen senare beslag. Senare lås i dörrar.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed