Bemålat trä. Skuren dekor av bl a fjällskärningar och hörnfleuroner. Genombruten ryggbricka med spjälknippe och mittfleuron. Klädda sitsar och armlän.
Bruksslitage. Fläckar. Skador. En stol saknar spjälknippe. Renoverade, kompletterade och lagade. Senare klädsel och bemålning. Märken efter skadedjur.