KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, omkring år 1800.

Bemålat trä. Skuren dekor av bl a fjällskärningar och hörnfleuroner. Genombruten ryggbricka med spjälknippe och mittfleuron. Klädda sitsar och armlän.

Bruksslitage. Fläckar. Skador. En stol saknar spjälknippe. Renoverade, kompletterade och lagade. Senare klädsel och bemålning. Märken efter skadedjur.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed