Stomme i bonad björk samt mässing. Tre ljusarmar med en ljuspunkt vardera. Skärmar i form av stiliserade blommor. Höjd ca 170 cm.
Bruksslitage, repor och märken. Ej funktionstestad. Mindre skador.