BESTICK, 80 delar, silver, "Chippendale", Kultakeskus, Tavastehus, 1950-tal. Totalvikt utan knivar ca 1963 g.

Matgafflar 12 st och -knivar 12 st, längd 18 resp. 21 cm. Matskedar 12 st, längd 20,5 cm. Förrättsgafflar, 12 st och -knivar 12 st, längd 15,5 resp. 17 cm. Dessertskedar 12 st, längd 17 cm. Kaffeskedar 6 st, längd 12,5 cm. Smörkniv, längd 17 cm och serveringssked, längd 18,5 cm. Knivbladen Hackman Sorsakoski.

Smärre bruksslitage. Monogramgraveringar.

Auction closed
800 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed