SOFFA, art deco, 1930-tal.
Bonad björk. Rundade hörn, skuren dekor längsmed. Sits med underliggande förvaring, lösa dynor, baksida med förvaring i form av två fack och hyllplan. Bredd ca 198, djup ca 104 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, märken. Skada i tyg.