Förgylld och bronserad. Urtavla märkt Wilhelm Pauli, Stockholm. Krönt av harpa och bandrosett. Flankerad av pelare med lutor. Nederdel med girlander. Pendel finns. 85 x 50 cm. Nyckel finns.
Slitage. Ej funktionstestad. Lagningar. Urtavla med krackelyr.