Rokoko

(Sweden)
Rokoko
(Sweden)

STOLAR, ett par, rokoko, 1700-tal.

Svängda ben. Stoppad sits samt rygg med tygklädsel. Så kallade Skrattstolar. Bronserat trä.

Slitage på bronsering samt ostadiga. Senare klädsel samt stoppad sits och rygg. Fläckar. Renoverade samt kompletterade.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed