Robert Thegerström

(Sweden, 1857-1919)
Robert Thegerström
(Sweden, 1857-1919)

ROBERT THEGERSTRÖM, kol på papper, Signerad R Thegerström och approberad dec -77.

Studie efter en gipskopia av Laokoon-gruppen på Konstakademien. Dagmått 69 x 54,5.

Ej examinerad ur ram. Hål. Gulnad. Veck.

Provenance

I familjen Thegerströms ägo till 2014

More information

Konstakademiens Laokoon kom till Sverige 1698 och tillhör de gipsavgjutningar som beställts av slottsarkitekten Nicodemus Tessin. Det är mycket sällsynt med gamla gipsavgjutningar av skulpturen; den är mycket komplicerat uppbyggd vilket gör den ytterst svår att gjuta av. Sömmarna som syns på Laokoons kropp visar skarvarna mellan olika styckformar som behövde tas från olika delar av skulpturen. På 1600-talet var dessa skarvar ett kvalitetsmärke som visade att gjutaren arbetat hårt med att komma så nära originalet som möjligt.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed