Bing & Grøndahl

(Denmark, Born 1853)
Bing & Grøndahl
(Denmark, Born 1853)

SERVIS, 128 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl, Köpenhamn.

2 tekoppar med fat, tekoppens höjd 5 cm, fatets diameter 15 cm. 2 cigarettvaser, höjd 6,5 cm. 2 askfat, längd 9 cm. 2 små tallrikar, diameter 9,5 cm. 12 kaffekoppar med fat och ett extra fat, kaffekoppens höjd 6,5 cm, fatets diameter 14 cm. 2 såssnipor, höjd 10,5 cm. 4 ovala uppläggningsfat, längd 23,5-40,5 cm. 2 serveringsskålar, diameter 20,5-25,5 cm. 12 flata tallrikar, diameter 24 cm. Terrin med lock, höjd 18 cm. Kanna, höjd 18 cm. Gräddsnipa, höjd 9,5 cm. Såssnipa, höjd 8 cm. Triangelformat serveringsfat, längd 23 cm. Sockerskål med lock, höjd 10,5 cm. Skål, höjd 10 cm. Ströare, ett par, höjd 8 cm. Blomvas, höjd 13,5 cm. Kaffekanna med lock, höjd 24,5 cm. 3 serveringsfat med handtag, längd 26 cm. 12 förrättstallrikar, diameter 21 cm. 12 assietter, diameter 15,5 cm. 11 smörgåstallrikar, diameter 17 cm. 12 större djupa tallrikar, diameter 25 cm. 12 mindre djupa tallrikar, diameter 21,5 cm.

Sedvanligt slitage, smärre repor och obetydliga märken.

Auction closed
600 EUR
The auction is closed.
Image rights