SOFFA samt STOLAR, ett par, tidigt 1900-tal.

Målade med bronserade detaljer. Mönstrad klädsel. Skuren dekor. Soffa med krönande dekor av drakar och medaljong med kvinnoprofil. Soffans längd 163 cm.

Bruksslitage, färgbortfall, fläckar. Senare målning samt klädsel. Ett armlän på soffan sitter inte ann mot bakstycket. Några kantband saknas.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed