Grönmålade medar. Svans och man i tagel. Bemålad. Längd 143 cm, bredd 39 cm, höjd 90 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Färgbortfall. Sadel saknas. Löst bakben medföljer.