Delvis fanerat i mahogny. Tre lådor. Tredelad spegel med vridbara sidopartier. Glasskiva. Längd 84 cm, bredd 38 cm, höjd 122 cm.
Bruksslitage. Några fläckar. Ställvis blekt. En skruv saknas på bakstycket.