Royal Copenhagen

(Denmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Denmark, 1775-)

SERVIS, 259 delar. Porslin. Musselmalet. Royal Copenhagen.

11 mattallrikar diam 26, 26 mattallrikar mindre diam 24 cm, 19 djupa tallrikar, 12 djupa tallrikar mindre, 39 assietter, 18 + 12 kuverttallrikar, 5 djupa större bärtallrikar, 8 skålar, 3+3 skålar med lock, 2+1 sockerskål med lock, 5 olika kannor, 2 olika tekannor,3+1 såskannor, 3 gräddkannor, såsbåt, ostkupa, 25 olika uppläggningsfat- och skålar, 5 salt- och pepparkar, 5 smörhundar, smörkniv, 3+1 äggkoppar, 4 värmeunderlägg, cabaret i 6 delar, ljusstake, 5 olika terriner med lock, 3+3 mindre fat/askfat, 6 cremekoppar med lock, 21 buljongkoppar med fat, 17 större buljongkoppar med fat.
50 udda delar medföljer, bl a lock och fat till koppar.

Delvis andrasortering. Nagg, slitage, enstaka delar med flisor, sprickor.

Auction closed
40 000 SEK
The auction is closed.
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?