Lätt buktande rektangulär form. Tidningshylla med rotting och detaljer i mässing. Raka buktande ben. Längd ca 130 cm, bredd ca 56 cm, höjd ca 52,5 cm.
Slitage. Rispor, märken. Rotting med smärre skador.