Art Déco

Art Déco

MATGRUPP, 5 delar, art deco, Eugene Höglund, Bildhugg-verkstad, Vetlanda, 1900-talets andra kvartal.

Bonad björk. Matbord med rektangulär skiva, parställda kopplade ben med skuren dekor av figurala scener på vardera kortsida, avslutande lejonfötter. Två iläggsskivor. Längd ca 135 cm + 40 cm x 2. Fyra stolar med svängt ryggstöd och skuren dekor av mansporträtt i profil flankerat av växter, fast stoppad sits klädd i grön textil, svängda ben med tvärslå samt avslutande lejonfötter i front.

Slitage. Krackelerad fernissa. Repor. Fläckar. En iläggsskiva med fanerbortfall.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed