Försilvrad mässing. Balusterformad stomme, svängd och konturerad överdel, mittdel i opalglas, rund fot. Dekor av godronneringar och sjöhästar. Höjd exkl sockel ca 59,5 cm.
Slitage. Sliten försilvring, repor, fläckar. Den ena något löst monterad. Sockeldel inkl strömbrytare ej lika. Ej funktionstestade.