SLAGBORD, barock, 1700-tal
Bemålat. Två uppfällbara slag, utfällbara grindar. Låda. Längd 54 (+två slag á 53cm/styck), bredd 95, höjd 75cm.
Bruksslitage. Senare bemålning. Sprickor. Skador. Färgbortfall.