Bemålat trä. Två delar. Glasade skjutdörrar. Bakomliggande hyllinredning. Längd 233 cm, bredd 32 cm, höjd ca 200 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Sprickor och träavslag. Märken efter skadedjur. Glas med skador. Avsiktlig patina med färgbortfall. Omarbetat och kompletterat.