SOFFA, "Hälsingborg", Dux, 1950-tal.

Dubbelfjädrande undersits med "engelsk kant". Spiralplymåer med stoppning av Duxello. Rygg med Dux spiralkärna samt stoppning av vitvadd på juteväv. Överklädda gavlar med Duxello på ovansidan. Ben av bok i fabrikens standardfärger. Längd 193 cm.

Bruksslitage. Tyg slitet på en del ställen.

Literature

"Hälsingborg är mjuk och vänligt inbjudande med sina kraftiga armstöd." ur "Bekvämt hemma 1958-59", Dux produktkatalog, sid 12. Modellen avbildad på samma sida.

More information

Modellen tillverkad som fåtölj, tvåsits- samt tresitssoffa.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed