Matskedar, 6 st, och kakspade, längd 20 resp. 25,5 cm, Mappin&Webb. Gafflar, 8 st, längd 17,5 cm, knivar 7 st, längd 20,5 cm. Serveringsskedar, ett par, skaft med bladdekor, längd 21 cm, Sheffield 1905. Teskedar, 5 st, bl.a. Otto Roland Lundgren och Hjalmar Fagerroos. Sockertång, England 1800-tal och strösked, London 1845. Ljushållare med plats för tändsticksask, längd 22,5 cm. Rysk sked med vridet skaft och graverad dekor, längd 13 cm. Gaffel, längd 17,5 cm, Anton Richter, Astrakhan, Ryssland tidigt 1900-tal. Sked med graverad dekor, längd 23 cm.
Graveringar, slitage, intryckningsskador, anlöpningar.