Fanerad med mahogny. Skiva av vit marmor. Tre lådor, beslag av mässing. Kannelerade ben. Fotavslutningar med hylsor av mässing. Bredd 120. Djup 57. Höjd 84 cm.
En fothylsa saknas. Repor och märken. Mindre nagg. Mindre avslag på ben i bakkant. Nyckel saknas.