SEKRETÄR, Erik Chambert, art déco, 1930-tal.
Delvis rotfanerad. Rak form, byrådel med tre lådor, på raka ben med nyklassicerande dekor, överdel med utdragbar skrivskiva, skåpinredning med totalt åtta utdragslådor, i mitten nisch med två grönmålade kolonner, i vardera dörr två hyllor. Bredd 88, djup 48, höjd 110 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, märken, repor, fanerskador.