Art Déco

Art Déco

SEKRETÄR, Erik Chambert, art déco, 1930-tal.

Delvis rotfanerad. Rak form, byrådel med tre lådor, på raka ben med nyklassicerande dekor, överdel med utdragbar skrivskiva, skåpinredning med totalt åtta utdragslådor, i mitten nisch med två grönmålade kolonner, i vardera dörr två hyllor. Bredd 88, djup 48, höjd 110 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, märken, repor, fanerskador.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed