SKÅP, jugend, 1900-talets början.
Rak form. Två dörrar, den större med fasettslipad spegel. Utdragslådor. Längd ca 101, djup ca 49, höjd ca 200 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Senare bemålning.