Rokoko

(Sweden)
Rokoko
(Sweden)

SKÅP, Holland, rokoko, 1700-tal.

Rak form med välvt profilerat listkrön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Utdragskådor varav de övre två parallellt placerade. Beslag i mässing. Dekor av intarsia. Längd ca 175, djup 58, höjd ca 240 cm Nyckel finns.

Slitage, repor och märken samt stötskador. Sprickor. Fanerskador. Renoverat och kompletterat, bland annat senare baksida samt senare iläggningar. Lås fungerar dåligt.

Auction closed
30 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed