Fanerad med mahogny. Inläggningar av rot. Tre lådor, beslag av mässing. Bredd 90. Djup 48. Höjd 81 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Ytskikt med krackelyr. Något fläckad skiva.