TABURETTER, ett par, senempire, 1800-tal.
Björk. Svarvade ben. Stoppade sitsar klädd i ljus textil. Höjd ca 51 cm.
Slitage, avslag, märken, torrsprickor och repor. Renoverade och kompletterade bla senare klädsel.