Bror Marklund

(Sweden, 1907-1977)
Bror Marklund
(Sweden, 1907-1977)

BROR MARKLUND, skulptur, brons, "Kvällspostens Thaliapris", signerad BM, numrerad XXXII.

Givet till Elsa Marianne von Rosen. På träsockel. Höjd 35cm.

Repor.

More information

Från wikipedia: "Kvällspostens Thaliapris är ett teaterpris som årligen utdelas av tidningen Kvällsposten för teaterprestationer i Skåne.

Thaliapriset delades ut första gången 1952, då skådespelaren Georg Årlin fick det. Priset går till spelårets bästa enskilda prestation på teaterområdet i Skåne. Fram till 1997 har det bara utdelats till produktioner vid institutionerna i Malmö, men gäller numera för hela Skåne och även för teatrar utanför institutionerna. Priset består av liten skulptur, en miniatyrreplik i brons av konstnären Bror Marklunds staty av teaterkonstens musa, Thalia, som står i foajén till nuvarande Malmö opera och musikteater.

Från början instiftades och utdelades priset av den teaterintresserade chokladfabrikören Arne Påhlson i Malmö till framstående prestation vid Malmö Stadsteater, som då innefattade såväl talteater som opera/musikteater och balett (numera uppdelade under olika namn), men då dennes företagsverksamhet upphörde övertog Kvällsposten uppdraget och delar sedan 1960 ut det i sitt namn".

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights