Bronserad och förgylld. Oval form med dekor. Stämplad "ADA SNEDKERLAUGET" på baksida. Mått ca 60 x 42 cm.
Bruksslitage, sprickor, lagning samt visst ytslitage. Renoverad och kompletterad, bl a senare bakstycke.