Förgylld och bronserad. Urverket märkt "Henning Håkanson Göteborg". Dekor av bl a bladverk, blommor och kannelerade kolonner. Höjd ca 60 cm. Pendel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Något färgbortfall. Delvis senare bronsering. Smärre pastellageskador. Nyckel saknas.