YATAGAN, ottomanska riket, sannolikt 1800-tal.

Fäste av ben. Beslag av förgylld metall. Infattad med glasstenar. Längd 59 cm.

Fäste med skador och sprickor. Fattning till klinga lös.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.